Magnetoterapia

ZABIEG POLEM MAGNETYCZNYM MAŁEJ CZĘSTOTLIWOŚCI

Magnetyczne pole małej częstotliwości jest jedną z metod leczenia fizykalnego, które ma działanie przeciw obrzękowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne, uspokajające, wpływa również na zwiększenie procesów utylizacji tlenu i oddychania tkankowego, zwiększenie przepływu krwi w naczyniach tętniczych i kapilarach oraz przyśpieszenie procesów gojenia się ran i złamań.

Zabiegi pulsującym polem magnetycznym wykonuje się za pomocą specjalnych aplikatorów, płaskich lub w kształcie cewki. Pacjent powinien siedzieć wygodnie lub leżeć w taki sposób, by część ciała poddawana zabiegowi znajdowała się wewnątrz cewki. Ponieważ pole magnetyczne przenika przez wszystkie materiały, to pacjent poza butami nie musi się rozbierać do zabiegu.

Zabiegi można wykonywać przez opatrunek gipsowy.

Pacjent powinien zdjąć zegarek, jeżeli nie jest antymagnetyczny, oraz odłożyć wszelkiego rodzaju karty magnetyczne, aparat słuchowy. Pacjent więc wkłada nogę w obręcz tak by staw znajdował się wewnątrz. Terapeuta ustawia parametry aparatu dla skręcenia z obrzękiem:

· Kształt impulsu: trójkątny lub sinusoidalny

· Indukcyjność: 1-3 mT

· Częstotliwość: 1-5 Hz

· Czas zabiegu 10-15 minut

Pierwsze 4 zabiegi wykonuje się codziennie a następne 3 razy w tygodniu aż do ustąpienia obrzęku. Parametry w czasie kolejnych zabiegów ustawia się wzrastająco. Obręcze można łączyć ze sobą ale przy wykonywaniu zabiegów u pacjentów z tymi samymi parametrami. Zabieg ten może być łączony z innymi zabiegami na tą samą okolicę z wyjątkiem terapulsu. Gdy minie czas zabiegu aparat wydaje sygnał dźwiękowy i wyłącza się automatycznie. Wtedy pacjent może wyciągnąć nogę z aparatu ubrać buty i wyjść na 30 minut do poczekalni. Nie wszyscy pacjenci reagują od razu dobrze na zabiegi. Mogą wystąpić zaburzenia snu, koncentracji oraz uczucie ciepłoty czy drętwienia okolicy poddanej zabiegowi. W takim przypadku należy zmniejszyć dawkę do 40% , następny zabieg do 70% i już w kolejnym 100% zleconej dawki.


Rehabilitacja polem magnetycznym to proces który polega na wytworzeniu pola magnetycznego o zmiennym potencjale. Umieszczenie żywej tkanki w obrębie takiego pola powoduje zmiany w równowadze jonowej. Na skutek tego procesu zmienia się metabolizm (czyli przemiana materii) w bardzo korzystny sposób. Można wykorzystać to do leczenia stanów chorobowych organizmu.

 

Pole magnetyczne wspomaga gojenie się ran. Krew dostarcza do tkanek więcej tlenu i substancji odżywczych. Na skutek tego uszkodzenie tkanki ma szansę szybciej się zagoić. Podobnie rzecz ma się ze złamaniami kości – pole magnetyczne przyspiesza zrastanie się kości. Wszelkiego rodzaju urazy takie jak zwichnięcia, skręcenia, uszkodzenia więzadeł i ścięgien, stłuczenia i krwiaki regenerują się zdecydowanie szybciej i z o wiele lepszym efektem. Maleje przy tym prawdopodobieństwo zakażeń bakteryjnych i innych chorób skóry.